Pluskwa domowa jest pasożytem żywiącym się krwią ludzi i innych ssaków. O pojawieniu się tego owada w domu świadczy zwykle widoczny na skórze ślad po ugryzieniu pluskwy. Likwidacja pluskiew nie jest prostym zadaniem, ze względu na oporność na powszechnie stosowane chemikalia. Samo ugryzienie pluskwy jest nieestetyczne, często powoduje uciążliwe objawy oraz może prowadzić do stanów chorobowych, w szczególności, gdy sama pluskwa jest nosicielem jakiejś choroby.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Głównym żywicielem dla pluskw domowych jest człowiek. Owady te najczęściej atakują w nocy gdy jest ciemno, a człowiek pogrążony jest we śnie. Żywiciel odnajdywany jest za pomocą czułek. Objawy rozwijające się u ludzi są zależne od organizmu. U niektórych osób nie występują żadne symptomy, zaś u innych ugryzienia mogą być równoznaczne z silnymi dolegliwościami, a nawet pojawieniem się stanów chorobowych. Co ciekawe, samo ugryzienie pluskwy nie jest bolesne, a to ze względu na wstrzykiwaną substancję znieczulającą.
Ugryzienie pluskwy nie zawsze jest bardzo charakterystyczne, czasem można je pomylić z ukąszeniem komara, pchły lub wszy, ale również z innymi zmianami skórnymi. Ślad w miejscu ugryzienia jest niewielki lub nawet niedostrzegalny. W przypadku braku objawów trudno określić, czy przyczyną jest pluskwa. Jeśli natomiast zauważymy kilka śladów w niewielkiej odległości (w jednej linii lub tworzących trójkąt), z wielkim prawdopodobieństwem wskazuje to na ugryzienie pluskwy.
Wiodącym symptomem ugryzienia pluskwy jest pojawienie się czerwonych, kolistych obszarów na skórze, wokół których może pojawić się rumień. Ślady te rzadko bywają bolesne, ale mogą wywoływać dyskomfort ze względu na uczucie świądu. Wspomniane czerwone obszary pojawiają się zazwyczaj na odsłoniętych podczas snu obszarach ciała, a więc: szyi, brzuchu, nogach, stopach, rękach, dłoniach. Dorosłe pluskwy aby przeżyć, wystarczy że pobiorą krew od żywiciela raz na kilka dni.