Usuwanie pluskiew Warszawa

Pluskwa domowa

Pluskwy to małe, owalne, brązowawe owady, które żyją z krwi zwierząt lub ludzi. Dorosłe pluskwy mają płaskie ciała o wielkości ziarna jabłka. Jednak po karmieniu ich ciała puchną i przybierają czerwonawy kolor.

Pluskwy nie latają, ale mogą szybko przemieszczać się po podłogach, ścianach i sufitach. Samice pluskiew mogą przez całe życie składać setki jaj, z których każde ma wielkość drobinki kurzu.

Niedojrzałe pluskwy, zwane nimfami, zrzucają skórę pięć razy przed osiągnięciem dojrzałości i wymagają posiłku z krwi przed każdym zrzuceniem. W sprzyjających warunkach owady mogą w pełni rozwinąć się w ciągu zaledwie miesiąca i wytwarzać trzy lub więcej pokoleń rocznie.

Chociaż są uciążliwe, uważa się, że nie przenoszą chorób, niemniej ugryzienia są dość nieprzyjemne.

Gdzie chowają się pluskwy?

Pluskwy mogą przedostać się do Twojego domu niezauważone przez bagaż, odzież, używane łóżka i kanapy oraz inne przedmioty. Ich spłaszczone korpusy pozwalają im zmieścić się w niewielkich przestrzeniach, mniej więcej szerokości karty kredytowej. Pluskwy nie mają gniazd jak mrówki czy pszczoły, ale żyją w grupach w kryjówkach. Ich początkowe kryjówki znajdują się zazwyczaj w materacach, sprężynach skrzynkowych, ramach łóżek i zagłówkach, gdzie mają łatwy dostęp do ludzi i polowania na naszą krew w nocy.

Z biegiem czasu mogą jednak rozproszyć się po sypialni, przenosząc się w każdą szczelinę lub chronione miejsce. Mogą również rozprzestrzenić się na pobliskie pokoje lub mieszkania.

Ponieważ pluskwy żyją wyłącznie z krwi, posiadanie ich w domu nie jest oznaką zabrudzenia. Można je znaleźć w nieskazitelnych domach i pokojach hotelowych, jak i w tych brudnych.

Kiedy pluskwy gryzą?

Pluskwy są aktywne głównie w nocy i zwykle gryzą ludzi podczas snu. Żywią się przebijając skórę i odciągając krew przez wydłużony dziób. Pluskwy żywią się od trzech do dziesięciu minut, aby się nabrać, a następnie czołgać się niezauważone.

Większość ugryzień pluskwy początkowo jest bezbolesna, ale później zamienia się w swędzące pręgi. W przeciwieństwie do ukąszeń pcheł, które występują głównie wokół kostek, ukąszenia pluskiew znajdują się na dowolnym obszarze skóry odsłoniętym podczas snu. Ponadto ugryzienia nie mają czerwonej plamki pośrodku, jak ukąszenia pcheł.

Ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy, że mają plagę pluskiew, mogą przypisywać swędzenie i pręgi innym przyczynom, takim jak komary . Aby potwierdzić ukąszenia pluskwy, musisz znaleźć i zidentyfikować obecność osobników w Twojej sypialni.

Oznaki inwazji pluskiew

Jeśli budzisz się ze swędzącymi obszarami, których nie miałeś, kiedy szedłeś spać, możesz mieć inwazję pluskwy, szczególnie jeśli dostałeś używane łóżko lub inne używane meble przed okresem, w którym zacząłeś odczuwać ukąszenia. Inne oznaki, że pluskwy mogły zadomowić się u Ciebie, to:

 • Plamy krwi na prześcieradłach lub poszewkach na poduszki
 • Ciemne lub zardzewiałe plamy odchodów pluskiew na prześcieradłach i materacach, pościeli i ścianach
 • Plamy kałowe pluskiew, skorupki jaj lub zrzucane skórki w miejscach, w których ukrywają się pluskwy
 • Nieprzyjemny, stęchły zapach z gruczołów zapachowych owadów

Jeśli podejrzewasz inwazję, usuń całą pościel i dokładnie sprawdź, czy nie ma śladów robaków lub ich odchodów. Zdejmij osłonę przeciwpyłową z dolnej części sprężyn skrzynkowych i sprawdź szwy w drewnianej ramie. Oderwij tkaninę w miejscu, w którym jest przyszyta do drewnianej ramy.

Sprawdź również obszar wokół łóżka, w tym książki, telefony lub radia, krawędź dywanu, a nawet gniazdka elektryczne. Sprawdź swoją szafę, ponieważ pluskwy mogą przyczepić się do ubrania. Jeśli nie masz pewności co do oznak pluskiew, zadzwoń do nas, my wiemy jak je zidentyfikować.

Zwalczanie pluskiew w Warszawie | Odpluskwianie

 

Pozbywanie się pluskiew zaczyna się od oczyszczenia miejsc, w których żyją. Powinno to obejmować następujące czynności:

 • Wyczyść pościel, pościel, zasłony i ubrania w gorącej wodzie i wysusz je na najwyższym ustawieniu suszarki. Umieść pluszaki, buty i inne rzeczy, których nie można suszyć w suszarce i wypierz na wysokich obrotach przez 30 minut.
 • Użyj sztywnej szczotki, aby wyszorować szwy materaca, aby usunąć pluskwy i ich jaja przed odkurzaniem.
 • Często odkurzaj łóżko i otoczenie. Po odkurzeniu natychmiast włóż worek odkurzacza do plastikowej torby i wyrzuć do kosza na śmieci na zewnątrz.
 • Pokryj materac i sprężyny skrzynkowe ciasno tkanym, zapinanym na zamek pokrowcem, aby powstrzymać pluskwy przed wejściem lub ucieczką. Pluskwy mogą żyć nawet rok bez karmienia, więc trzymaj pokrowiec na materacu przez co najmniej rok, aby upewnić się, że wszystkie pluskwy w materacu są martwe.
 • Napraw pęknięcia w tynku i przyklej łuszczącą się tapetę, aby pozbyć się miejsc, w których pluskwy mogą się ukryć.
 • Pozbądź się bałaganu wokół łóżka.

Jeśli twój materac czy łóżko jest zaatakowany przez większą inwazję pluskiew, możesz chcieć się go pozbyć lub po prostu będzie to jedyna opcja, by pozbyć się szkodników z domu. Przed zakupem nowego łóżka czy materaca musisz jednak upewnić się, że pluskiew nie ma w innych miejscach, w takim przypadku także nowy materac szybko zostanie zaatakowany!

Kompleksowe i trwałe pozbycie się pluskiew w Warszawie

Podczas gdy sprzątanie zainfekowanych obszarów będzie pomocne w zwalczaniu pluskiew, ich całkowite pozbycie się zwykle wymaga zabiegów chemicznych. Ponieważ stosowanie środków owadobójczych do łóżka i sypialni może być szkodliwe, ważne jest, aby używać produktów, które można bezpiecznie stosować w sypialniach. Nie należy czyścić materacy i pościeli, chyba że etykieta wyraźnie mówi, że można ich używać na pościeli.

Najbezpieczniej i najskuteczniej jest zatrudnić doświadczonego specjalistę od zwalczania szkodników firmy Ogólnopolskie Centrum DDD w celu eksterminacji pluskiew.

Jak przygotować dom do zabiegu usuwania pluskiew w Warszawie?

W ogólnym rozrachunku całkowite pozbycie się pluskiew z domu, szczególnie przy większej inwazji, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto ściśle współpracować z firmą zajmującą się zabiegami usuwania pluskiew.

Poniższe wskazówki pozwolą przygotować mieszkanie lub dom do zabiegu i przyspieszą jego efekty.

 • Nie przenoś żadnych swoich rzeczy do innego domu w trakcie lub przed zabiegiem, chyba że wiesz, że nie są one zarażone. Możesz przenieść pluskwy do innego domu, samochodu lub miejsca pracy w plecaku lub pudełku, a następnie pozwolić ponownie zaatakować swój dom po przeprowadzeniu zabiegu. Przenieś jak najmniej przedmiotów i sprawdź je pod kątem pluskiew (lub podgrzej) przed ich usunięciem.
 • Umyj wszystkie prześcieradła, koce, poszewki na poduszki i inną pościel w gorącej wodzie. Umieść przedmioty w suszarce ustawionej na najwyższe ustawienie, które nie uszkodzi przedmiotów. Dokładnie wysusz przedmioty, a następnie umieść je w workach na śmieci. Trzymaj je oddzielnie od przedmiotów, które mogą być zainfekowane.
 • Wypierz całą odzież w gorącej wodzie, a następnie wysusz na najwyższym dozwolonym dla ubrania ustawieniu. Odzież, której nie można prać i suszyć (w tym płaszcze i kurtki), można prać chemicznie lub należy ją dokładnie sprawdzić. Nie umieszczaj odzieży w zarażonych pokojach/obszarach do czasu zakończenia zabiegu i wyeliminowania pluskiew.
 • Zasłony, poduszki, ręczniki, pluszaki itp. umieść w suszarce ustawionej na najwyższe ustawienie, które nie uszkodzi rzeczy przez co najmniej 30 minut. Dwukrotnie zapakuj te przedmioty natychmiast po wyschnięciu.
 • Dokładnie sprawdź wszystkie przedmioty, których nie można prać: książki, elektronika, ramki do zdjęć, plastikowe zabawki itp. Jeśli zamierzasz użyć środków owadobójczych, włóż zabawki dziecięce do plastikowych toreb lub pojemników do przechowywania (tylko jeśli są wolne od pluskiew). Jeśli stosowane jest ciepło, firma zajmująca się zwalczaniem szkodników może chcieć pozostawić te elementy na miejscu, aby były narażone na obróbkę cieplną i tym samym zostaną oczyszczone z pluskiew.
 • Przechowuj oczyszczone i wysuszone przedmioty w plastikowych torebkach, dopóki zabieg nie zakończy się, a pluskwy nie zostaną wyeliminowane.
 • Odkurz i umyj wszystkie podłogi. Aby zapobiec ucieczce pluskiew, przed wyrzuceniem worek próżniowy należy umieścić w plastikowej torbie.
 • Odkurz materac i sprężynę, aby usunąć żywe/martwe pluskwy. Podwój worki i natychmiast wyrzuć je do zewnętrznego kosza na śmieci, aby uniknąć ponownego wprowadzenia lub rozprzestrzeniania się pluskiew uwięzionych w próżni. Jeśli materac i sprężyna pudełkowa będą osłonięte, użyj takiego, który jest odporny na pluskwy. Te obudowy są wystarczająco grube, aby pluskwy nie mogły przez nie przegryźć i mają ciasne zamki, przez które nie mogą uciec.
 • Przed zabiegiem dokładnie odkurz leżanki, fotele i krzesła. Pluskwy często znajdują się na kanapach i tapicerowanych krzesłach. Jeśli to możliwe, odwróć mebel na bok lub tył i odkurz również pod spodem. Jeśli na spodzie znajduje się osłona przeciwpyłowa, odciągnij ją i odkurz obszary, które będą wymagały potraktowania ich środkiem chemicznym. Podwój worki i natychmiast wyrzuć je do zewnętrznego kosza na śmieci, aby uniknąć ponownego wprowadzenia lub rozprzestrzeniania się pluskiew uwięzionych w próżni.
 • Zaśmiecony dom jest trudny do skontrolowania i trudniejszy do przeprowadzenia skutecznego zabiegu, ponieważ pluskwy mogą znaleźć wiele kryjówek. Wyrzuć niepotrzebne przedmioty. Podnieś i dwukrotnie spakuj wszystkie luźne przedmioty w sypialni (np. na dnie szafy) i innych pokojach, które będą poddawane zabiegowi chemicznemu. Upewnij się, że te przedmioty zostały spryskane (w razie potrzeby) lub sprawdzone przed zwróceniem tych przedmiotów, aby upewnić się, że nie zwracasz również pluskiew do pokoi, w których już został wykonany zabieg.
 • Zapewnij dostęp do ścian, szaf i obszarów wokół mebli, aby umożliwić dokładną kontrolę i obróbkę.
Przewiń do góry