Pluskwa domowa to pasożyt, który żywi się krwią ludzi i innych ssaków. O pojawieniu się tego owada w domu świadczy zwykle widoczne na skórze ugryzienie pluskwy. Likwidacja pluskiew może okazać się niezwykle trudna. Również samo ugryzienie pluskwy często powoduje uciążliwe objawy, ale może też prowadzić do stanów chorobowych.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
okarmem dla pluskiew domowych, które uznaje się za pasożyty ludzkie, jest krew. Do ugryzienia przez pluskwę dochodzi zazwyczaj w nocy, kiedy ofiara jest pogrążona we śnie. Żywiciel odnajdywany jest za pomocą czułek. Objawy są zależne od organizmu. U niektórych może obyć się bez żadnych symptomów, zaś u innych ugryzienia może być równoznaczne z silnymi dolegliwościami, a nawet wystąpieniem stanów chorobowych. Warto zaznaczyć, że samo ugryzienie pluskwy nie jest bolesne, ze względu na wstrzykiwaną przez nią substancję znieczulającą.
Jeśli zastanawiamy się, jak wygląda ugryzienie pluskwy, to nie zawsze jest ono szczególnie charakterystyczne. Można je pomylić z ukąszeniem komara, pchły lub wszy, ale też z innymi zmianami skórnymi. Sam ślad w miejscu ugryzienia jest niewielki lub nawet niedostrzegalny. W przypadku braku objawów trudno określić, czy winna jest pluskwa. Jeśli natomiast zauważymy kilka śladów w niewielkiej odległości (w jednej linii lub tworzących trójkąt), z dużym prawdopodobieństwem wskazuje to na ugryzienie pluskwy.
Głównym symptomem ugryzienia pluskwy jest pojawienie się czerwonych obszarów na skórze. Wokół nich może ujawnić się rumień. Owe ślady nie są raczej bolesne, ale mogą wywoływać mocne uczucie swędzenia skóry. Takie czerwone obszary pojawiają się zazwyczaj na odsłoniętych podczas snu obszarach ciała, takich jak: szyja, brzuch, nogi, stopy. Dorosłej pluskwie do przeżycia wystarcza pobranie krwi od żywiciela co kilka dni.
W Legionowowie w tępieniu pluskiewe współpracujemy z pluskwadomowa.pl