Polityka prywatności
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem

Strąkowiec grochowy

Acanthoscelides obtectus

Chrząszcz z rodziny strąkowcowatych. Jest to niewielki chrząszcz, pochodzący z Ameryki Południowej i Środkowej, rozprzestrzeniony w wyniku transportu fasoli konsumpcyjnej. Obecnie występuje we wszystkich strefach klimatycznych, wszędzie tam gdzie uprawia się i magazynuje fasolę.

Strakowiec-fasolowy

Dlaczego jest szkodnikiem?

Acanthoscelides obtectus, inaczej nazywany strączkiem pstrolistnym lub chruścikiem strączkowym, jest uznawany za szkodnika ze względu na swoją zdolność do atakowania upraw roślin strączkowych, takich jak fasola, groch i soczewica. Dorosłe owady składają jaja na powierzchni strąków, a larwy wnikają do strąków i żerują na nasionach. W wyniku ich ataków nasiona są niszczone, a uprawy mogą ponieść znaczne straty finansowe. Acanthoscelides obtectus jest jednym z najważniejszych szkodników upraw roślin strączkowych na świecie.

Jak zwalczać?

Istnieje kilka sposobów zwalczania Acanthoscelides obtectus w uprawach roślin strączkowych. Oto kilka z nich:

  1. Monitorowanie i kontrola szkodnika - należy regularnie monitorować uprawy roślin strączkowych, aby wykryć obecność Acanthoscelides obtectus i ograniczyć ich liczebność. Można również stosować pułapki feromonowe do monitorowania ich populacji.
  2. Zastosowanie środków chemicznych - w przypadku dużych populacji szkodników można zastosować środki chemiczne, takie jak insektycydy. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tych środków może mieć negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi, dlatego powinny być stosowane z ostrożnością i zgodnie z zaleceniami producenta.
  3. Zastosowanie naturalnych wrogów - można zastosować naturalne metody kontroli szkodnika, takie jak wprowadzenie naturalnych wrogów, np. pasożytniczych os z rodzaju Braconidae lub roztoczy z rodzaju Cheyletus, które polują na Acanthoscelides obtectus.
  4. Zachowanie higieny - należy dbać o czystość magazynów i składowanie nasion w suchych i zabezpieczonych przed szkodnikami miejscach. Przechowywanie nasion w suchych i chłodnych pomieszczeniach może również pomóc w ograniczeniu liczebności szkodnika.
  5. Zastosowanie technik uprawowych - odpowiednie techniki uprawowe, takie jak rotacja upraw, stosowanie kultury międzyplonowej, glebowanie po zbiorach lub uprawa odmian odpornych na Acanthoscelides obtectus mogą pomóc w kontrolowaniu populacji szkodnika.

Case Study

Strakowiec-fasolowy
Logotyp Opryski 4 You

Wszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA

Polecamy: Verido.pl