Karaluchy należą do najczęstszych szkodników atakujących domy i mieszkania. Szczególnie dokuczliwe są tam, gdzie przygotowywane jest jedzenie i brakuje warunków sanitarnych. Karaluchy są dla większości ludzi odrażające i zawstydzające samą swoją obecnością. Mogą zanieczyścić żywność, przybory kuchenne i inne artykuły gospodarstwa domowego oraz pozostawiają nieprzyjemny zapach.
Ponieważ karaluchy swobodnie przemieszczają się z brudu do pożywienia, mogą przenosić patogenne drobnoustroje, które powodują zatrucia pokarmowe i inne choroby. Wiele osób jest również uczulonych na odchody karaluchów i ich zrzucaną skórę. Alergeny produkowane przez karaluchy mogą powodować przekrwienie, kichanie i łzawienie oczu, a także zagrażające życiu zapalenie oskrzeli (astma) charakteryzujące się nawracającym kaszlem, świszczącym oddechem i trudnościami w oddychaniu. Astma wywoływana przez karaluchy jest szczególnie powszechna wśród dzieci mieszkających w gęsto zaludnionych warunkach mieszkaniowych, gdzie infestacje są często poważne.
Karaluchy wchodzą do budynków na różne sposoby. Karaluchy jak np. prusaki sączęsto umieszczany w zaatakowanych torbach spożywczych, kartonach po napojach lub meblach. Niektóre karaluchy uzyskują dostęp przez szczeliny wokół okien, drzwi, otworów wentylacyjnych i otworów użytkowych oraz w drewnie opałowym. W budynkach wielorodzinnych, takich jak mieszkania, karaluchy również przemieszczają się między jednostkami przez wspólne ściany, sufity itp. W konsekwencji, podczas gdy karaluchy zwykle rozwijają się tam, gdzie warunki sanitarne są słabe, nawet czyste domy mogą zostać zaatakowane.
Jak żyją karaluchy w Warszawie?
Karaluchy to spłaszczone, brązowawe, szybko biegające owady o długich, smukłych czułkach. Istnieją trzy etapy życia: jajo, nimfa i dorosły. Samica karalucha wytwarza małe, brązowe jaja w kształcie fasoli, które odkładają się w odległych miejscach. Z każdej skrzynki jajowej wyłania się kilka nimf (do 40 w przypadku karalucha prusaka, 15-20 w przypadku innych odmian). Nimfy przypominają dorosłe osobniki z tym wyjątkiem, że są mniejsze i nie mają skrzydeł. Nimfy stopniowo powiększają się i zasiedlają te same miejsca co osobniki dorosłe. Karaluchy są płodnymi hodowcami. Gatunki takie jak karaluch prusak są w stanie wydać kilka tysięcy potomstwa w czasie krótszym niż rok.
Karaluchy nie żyją w scentralizowanych gniazdach ani koloniach, takich jak mrówki, pszczoły i termity. Jednak karaluchy gromadzą się w różnych obszarach, w odpowiedzi na nagromadzenie zapachów w ich odchodach. Odchody wyglądają jak pieprzowe plamki na obszarach obecnej lub poprzedniej aktywności. Plamienie jest podobne z wyglądu do pluskiew, ale zwykle można je odróżnić na podstawie lokalizacji lub innych oznak porażenia. (Karaluchy rzadko gromadzą się na łóżkach jak pluskwy.)
Karaluchy są bardziej aktywne w nocy niż w ciągu dnia. W ciągu dnia na ogół pozostają ukryte w szczelinach i innych ciemnych, odosobnionych miejscach. Nocą wychodzą ze swoich kryjówek i szukają pożywienia. Karaluchy zjadają wszystkie ludzkie pokarmy, a także wiele innych przedmiotów, takich jak mydło, pasta do zębów, klej, włosy, ekskrementy i brud.
Aby wyeliminować karaluchy, warto wiedzieć, gdzie się ukrywają. Preferowane lokalizacje to miejsca ciepłe, ciemne, wilgotne, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach. Jednak w zależności od gatunku i stopnia porażenia karaluchy można znaleźć w dowolnym miejscu w domu.
Karaluchy najlepiej zwalczać za pomocą kombinacji technik. Ponieważ karaluchy swoje życie rozwijają tam, gdzie pożywienie, wilgoć i schronienie są łatwo dostępne, czystość jest ważnym krokiem w zapobieganiu i rozwiązywaniu problemów. Wycieki i resztki jedzenia należy usunąć, a nieumyte naczynia, przybory kuchenne i karma dla zwierząt nie powinny leżeć na noc. Pokarm sypki należy przechowywać w szczelnie dopasowanych pojemnikach. Nie należy dopuścić do gromadzenia się śmieci, a stosy papierowych toreb, kartonów i gazet należy wyrzucać lub przechowywać w zamkniętych plastikowych torbach.
Chociaż dobre gospodarowanie jest pomocne, środki owadobójcze są zwykle niezbędne do wyeliminowania inwazji, zwłaszcza prusaków, które są bardzo płodne. Karaluchy spędzają mało czasu na świeżym powietrzu; miejsca, które są trudne do zobaczenia i dotarcia, są tam, gdzie zwykle się znajdują. Preferowane są ciemne, odosobnione obszary w pobliżu jedzenia, ciepła i wilgoci, więc jasna latarka pomaga podczas przeprowadzania inspekcji. Należy kłaść nacisk na znajdowanie i leczenie preferowanych miejsc schronienia, a nie na przypadkowe spryskiwanie listew przypodłogowych, blatów i innych odsłoniętych powierzchni. Jeśli kluczowe obszary schronienia zostaną pominięte, problemy prawdopodobnie będą się utrzymywać.
Dostępnych jest wiele rodzajów insektycydów do zwalczania karaluchów. Większość jest sprzedawana w postaci płynnych lub aerozolowych aerozoli, a niektóre są formułowane jako jadalne przynęty lub pyły. Jednak nie ma gwarancji, że pozbędziesz się niechcianych lokatorów. Warto zaufać renomowanej firmie z branży DDD (np. Ogólnopolskie Centrum DDD), która za pomocą kilku metod, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, może efektywnie zwalczać nawet tak płodne owady jak karaluchy w Twoim mieszkaniu lub domu w Warszawie. Stosują oni zwykle metody kombinowane np. metodę opryskową oraz żelową.
Mimo wszystko, jeśli stwierdzisz, że inwazja karaluchów nie jest na tyle duża, by wzywać fachowca (bardzo ryzykowne!), możesz postawić na którąś z samodzielnych metod zwalczania tych insektów za pomocą następujących środków:
Spraye – używając sprayów, celuj w obszary, w których karaluchy wolą się chować. Jak wspomniano wcześniej, będzie się to różnić w zależności od gatunku. Pamiętaj, aby spryskać wszelkie skupiska lub obszary z plamami kałowymi. Unikaj spryskiwania ścian, podłóg, listew przypodłogowych i blatów, ponieważ karaluchy spędzają w tych miejscach bardzo mało czasu. (Wszelkie karaluchy, które przechodzą przez te obszary, prawdopodobnie nie pozostaną na leczonych powierzchniach wystarczająco długo, aby wchłonąć śmiertelną dawkę.)
Pyły – kilka insektycydów stosowanych do zwalczania karaluchów stosuje się w postaci pyłów lub proszków. Najbardziej znane domownikom są kwas borowy i ziemia okrzemkowa. W zwalczaniu karaluchów bardziej skuteczny jest kwas borowy. Karaluchy poddają się kwasowi borowemu po pełzaniu po potraktowanych powierzchniach. Drobne cząsteczki proszku przywierają do ciała owada i są połykane, gdy karaluch odgarnia je ze swoich nóg i czułków. Kwas borowy zachowuje swoją moc prawie w nieskończoność tak długo, jak osad kurzu pozostaje suchy.
Przynęty – Większość domowników osiąga lepsze wyniki w walce z karaluchami, stosując insektycydy w formie przynęty. Stosowany właściwie, pozwala osiągnąć rezultaty porównywalne z eksterminacją zawodową. Przynęty na karaluchy zawierają wolno działający środek owadobójczy połączony z atraktantem pokarmowym. Szkodniki znajdują i połykają przynętę i czołgają się, by umrzeć. Nienarażone karaluchy mogą również umrzeć po pośrednim spożyciu śladowych ilości substancji toksycznej wydalanej z plwociną i kałem narażonych osobników.
Kluczem do sukcesu walki z karaluchami w Warszawie za pomocą przynęt jest odpowiednie umieszczenie. Miejsca leczenia karaluchów prusaka obejmują umywalki i toalety lub wokół nich; za lodówkami, zmywarkami i piecami; w pobliżu pojemników na śmieci; oraz wewnątrz szafek i schowków. Podczas korzystania z plastikowych stacji zanętowych ważne jest, aby umieszczać je równo z rogami i krawędziami szafek, blatów itp., ponieważ są to ścieżki często pokonywane przez karaluchy. Instalowanie stacji z dala od krawędzi i narożników będzie znacznie mniej efektywne. Użyj kija od miotły, aby wsunąć stacje z powrotem w trudno dostępne miejsca, takie jak połączenie ściana-podłoga za kuchenkami i lodówkami. Stacje z tworzywa sztucznego są również skuteczne do „odpluskwiania” tosterów i innego sprzętu elektronicznego. Umieszczenie stanowiska z przynętą za lub pod zainfekowanym urządzeniem zachęci karaluchy żyjące w środku do pojawienia się,
Podczas gdy gotowe do użycia plastikowe stacje przynęt są wygodne, przynęty żelowe nakładane za pomocą strzykawki często są bardziej uniwersalne i wydajne. Strzykawka umożliwia wstrzyknięcie wielu małych porcji przynęty wielkości ziarnka grochu w szczeliny, narożniki, krawędzie i inne miejsca bytowania karaluchów. Karaluchy nie są przyciągane do przynęt z dużych odległości; spotykają je podczas swoich poszukiwań. Dlatego im więcej odrobiny przynęty, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną znalezione i zjedzone. Kilkanaście rozmieszczeń może być konieczne do obróbki narożników i krawędzi w szafkach pod zlewem kuchennym (odpowiednik całego pudełka gotowych do użycia plastikowych stacji). Im większa inwazja, tym więcej miejsc będzie potrzebnych. Duże porażenia mogą również wymagać okresowego uzupełniania przynęty spożywanej przez karaluchy. Używając aplikatorów strzykawkowych, unikaj umieszczania dużych kulek lub linii przynęty – wiele mniejszych miejsc jest lepszych. Oprócz czyszczenia pęknięć, rogów i krawędzi, pamiętaj o przynętach wszędzie tam, gdzie zobaczysz plamy kałowe lub same karaluchy. Nie spryskuj miejsc, w których umieszczasz przynęty, środkami czyszczącymi lub innymi środkami owadobójczymi, ponieważ może to zniechęcić karaluchy do brania przynęty.
Gospodarze często mogą wyeliminować problem z karaluchami, postępując zgodnie z sugestiami przedstawionymi na tej podstronie naszego serwisu. Jednak z doświadczenia wiemy, że w zdecydowanej większości i tak sytuacja ta kończy się wezwaniem doświadczonych, przeszkolonych i dobrze zaopatrzonych fachowców.
Nasz technik przeprowadzi dokładną kontrolę podczas każdej wizyty serwisowej. Gdy stosuje się środki owadobójcze, należy je nakładać na pęknięcia i odosobnione miejsca, w których prawdopodobnie żyją karaluchy, a nie wzdłuż listew przypodłogowych innych odsłoniętych powierzchni. Wiele środków owadobójczych stosowanych przez naszych profesjonalistów do zwalczania karaluchów pozostaje skutecznych przez wiele miesięcy. Po wyeliminowaniu całej populacji, rzadko istnieje potrzeba ponownego stosowania ich z miesiąca na miesiąc, aby utrzymać kontrolę. Dlatego też wezwanie OC DDD do zwalczania karaluchów w Warszawie to nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy.
Wszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA
Polecamy: Verido.pl