Polityka prywatności
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem
Babeszjoza

Choroby odkleszczowe - Babeszjoza

Tagi: , |  Opublikowano: wtorek, 27 lipca 2021, 10:34

Babeszjozę wywołują mikroskopijne pasożyty, które infekują czerwone krwinki i są przenoszone przez niektóre kleszcze. Zwykle ma największe nasilenie w ciepłych miesiącach. Chociaż wiele osób zarażonych Babesią nie ma objawów, dla tych, którzy poddają się skutecznemu leczeniu, dostępne jest leczenie. Babeszjozy można zapobiec, jeśli podejmie się proste kroki w celu zmniejszenia narażenia na kleszcze.

Infekcja Babesia może mieć nasilenie od bezobjawowego do zagrażającego życiu. Infekcję można leczyć i można jej zapobiegać.

Przebieg choroby

Wiele osób zarażonych Babesia microti czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów. U niektórych osób pojawiają się niespecyficzne objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, poty, bóle głowy, bóle ciała, utrata apetytu, nudności lub zmęczenie.

Ponieważ pasożyty Babesia infekują i niszczą czerwone krwinki, babeszjoza może powodować szczególny rodzaj anemii zwanej anemią hemolityczną. Ten rodzaj anemii może prowadzić do żółtaczki (zażółcenia skóry) i ciemnego moczu.

Babeszjoza może być ciężką, zagrażającą życiu chorobą, szczególnie u osób, które:

 • Nie mają śledziony;
 • Mają słaby układ odpornościowy z innych powodów (takich jak rak, chłoniak lub AIDS);
 • Mają inne poważne schorzenia (takie jak choroba wątroby lub nerek); lub
 • Są w podeszłym wieku.

Powikłania babeszjozy mogą obejmować

 • Niskie i niestabilne ciśnienie krwi;
 • Ciężka niedokrwistość hemolityczna (hemoliza);
 • Bardzo mała liczba płytek krwi (trombocytopenia);
 • Rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe (znane również jako „DIC” lub koagulopatia ze zużycia), które może prowadzić do zakrzepów krwi i krwawienia;
 • Wadliwe działanie ważnych narządów (takich jak nerki, płuca i wątroba); lub
 • Śmierć.

Diagnoza

Pasożyty Babesia w czerwonych krwinkach na zabarwionym rozmazie krwi. 

U osób z objawami babeszjozę zwykle diagnozuje się, badając próbki krwi pod mikroskopem i widząc pasożyty Babesia w czerwonych krwinkach.

Aby upewnić się, że diagnoza jest prawidłowa, Twój lekarz może zlecić badanie próbek Twojej krwi w specjalistycznym laboratorium referencyjnym (takim jak CDC lub wydział zdrowia).

Leczenie

Dostępne są skuteczne zabiegi. Osoby, które nie mają żadnych objawów ani oznak babeszjozy, zwykle nie wymagają leczenia.

Przed rozważeniem leczenia, pierwszym krokiem jest upewnienie się, że diagnoza jest prawidłowa.

Aby uzyskać więcej informacji, ludzie powinni porozmawiać ze swoim lekarzem.

Zapobieganie i kontrola

Można podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka babeszjozy i innych infekcji odkleszczowych. Stosowanie środków zapobiegawczych jest szczególnie ważne dla osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia ciężkiej babeszjozy (np. osób, które nie mają śledziony). Unikanie narażenia na siedliska kleszczy jest najlepszą obroną.

Babesia microti jest przenoszona przez kleszcze Ixodes scapularis , które w niektórych regionach i porach roku występują głównie na obszarach zalesionych, zaroślowych lub trawiastych. Nie ma dostępnej szczepionki chroniącej ludzi przed babeszjozą. Jednak ludzie, którzy mieszkają, pracują lub podróżują w obszarach zarażonych kleszczami, mogą podjąć proste kroki, aby chronić się przed ukąszeniami kleszczy i infekcjami przenoszonymi przez kleszcze.

Zastosuj repelenty jako środek ochronny, aby zmniejszyć ryzyko babeszjozy.

Podczas aktywności na świeżym powietrzu w siedliskach kleszczy należy podjąć środki ostrożności, aby kleszcze nie dotykały skóry.

 • Chodź po oczyszczonych szlakach i pozostań na środku szlaku, aby zminimalizować kontakt ze ściółką, zaroślami i zarośniętymi trawami, gdzie najprawdopodobniej można znaleźć kleszcze.
 • Zminimalizuj ilość odsłoniętej skóry, nosząc skarpetki, długie spodnie i koszulę z długimi rękawami. Wsuń nogawki spodni do skarpetek, aby kleszcze nie mogły wpełzać po wewnętrznej stronie spodni. Noś jasne ubranie, aby łatwiej było zobaczyć i usunąć kleszcze, zanim przyczepią się do skóry.
 • Nałóż repelenty na skórę i odzież. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu.
  • Produkty zawierające DEET (N,N-dietylometatoluamid) można nakładać bezpośrednio na odsłoniętą skórę i na odzież, aby powstrzymać kleszcze (odpychając je). Etykieta produktu zawiera szczegółowe informacje o tym, jak i gdzie nakładać środek odstraszający, jak często nakładać go ponownie i jak bezpiecznie stosować go u dzieci.
  • Produkty permetryny można nakładać na odzież/buty (nie na skórę), faktycznie zabijają kleszcze, które wchodzą w kontakt z leczoną odzieżą i zwykle pozostają skuteczne przez kilka prań.

Po zajęciach na świeżym powietrzu przeprowadzaj codzienne kontrole kleszczy i niezwłocznie usuwaj wszelkie znalezione kleszcze. Bardzo ważna jest dokładna, codzienna kontrola kleszczy. W I scapularis nimfy, które zazwyczaj rozprzestrzeniania B. microti są tak małe (o wielkości ziarna maku), które są z łatwością pominięte. Ale zwykle muszą pozostać przywiązane do osoby przez ponad 36-48 godzin, aby móc przenieść pasożyta.

Na odwrocie pensa pokazany jest tu kleszcz Ixodes scapularis w stadium nimfalnym (mniej więcej wielkości ziarenka maku). Źródło: G. Hickling, Uniwersytet Tennessee.

 • Usuń kleszcze z odzieży i zwierząt domowych przed wejściem do domu.
 • Przeprowadź badanie całego ciała na kleszcze. Użyj ręcznego lub pełnowymiarowego lustra, aby zobaczyć wszystkie części ciała. Pamiętaj, aby sprawdzić za kolana, między nogami (pachwiny/uda), między palcami, pod pachami (pod pachami), wokół talii, w pępku, z tyłu szyi, za i w uszach, ponieważ a także w okolicach skóry głowy, linii włosów i włosów. Pamiętaj, aby sprawdzić także dzieci i zwierzęta.

Jak najszybciej usuń kleszcze przyczepione do skóry, najlepiej za pomocą ostro zakończonej pęsety. Chwyć części gębowe kleszcza blisko skóry i powoli wyciągnij kleszcza (ze stałym naciskiem na zewnątrz), aż kleszcz puści.

Logotyp Opryski 4 YouWszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA

Polecamy: Verido.pl