Polityka prywatności
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem

Jak gryzonie stały się "zwierzętami domowymi"?

Tagi: , |  Opublikowano: poniedziałek, 3 stycznia 2022, 18:51

Gryzonie od tysięcy lat żyją wśród ludzi lub w ich bliskim sąsiedztwie . W końcu mogą łatwiej znaleźć pożywienie z naszych resztek i magazynów niż na wolności. Ale w przeciwieństwie do zwierząt trzymanych jako zwierzęta domowe przez tysiąclecia, takich jak psy (które zapewniały towarzystwo, ochronę i pomoc w polowaniu) lub koty (które pomagały zwalczać szkodniki, takie jak myszy i szczury), gryzonie były trzymane jako zwierzęta domowe tylko w ciągu ostatnich kilku stuleci .

Krótka historia szczurów

Zarówno szczury brązowe, jak i czarne pochodzą z Azji. Ruszyli na zachód z podróżnikami i handlarzami… chociaż czarne szczury zaczęły migrować na zachód mniej więcej tysiąc lat przed brązowymi. W Europie szczury zyskały bardzo złą reputację za rozprzestrzenianie dżumy, chociaż technicznie była ona przenoszona przez pchły na szczurach – a nie na samych szczurach.

W epoce wiktoriańskiej populacja szczurów w Europie powodowała poważne problemy … zwłaszcza w Anglii. Szczurołapy byli bardziej zajęci niż kiedykolwiek, a niektórzy postanowili zarobić dodatkowe pieniądze poprzez krwawy sport zwany przynętą na szczury, który przyciągał hazardzistów.  Przynęta na szczury została ostatecznie zabroniona, ale istniała przez 70 lat.

Mniej więcej w tym czasie szczurołap o imieniu Jack Black , który był nawet łapaczem dla królowej Wiktorii, zaczął hodować szczury i trenować niektóre – co było początkiem ich udomowienia . Black podzielił te szczury na dwie grupy. Niektórych nauczył biegać w górę iw dół po ramionach, mówiąc o skuteczności swoich usług łapania szczurów. Często używał również tej grupy szczurów, aby zademonstrować szybkie wyniki uzyskane przez mieszankę trutki na szczury, której użył.

Inną grupą szczurów, które trzymał i oswajał, były szczury „ładne” o atrakcyjnym lub nietypowym ubarwieniu . Ubrał te szczury we wstążki i sprzedawał je kobietom jako zwierzęta domowe, które mogły nosić przy sobie. Stamtąd trend rozprzestrzenił się na inne części Europy, a do 1901 r. Mary Douglas zorganizowała w Anglii pokaz zwierząt domowych w National Mouse Club . Zainteresowanie osłabło po śmierci Douglasa. Odżyła, gdy w latach 70. w Anglii utworzono National Fancy Rat Society .

Jaka jest różnica między domowym szczurem a szczurem zwykłym?

 Jak się okazuje, dzikie szczury i szczury udomowione są zupełnie inne .

Dzikie szczury zwykle nie są towarzyskie, z wyjątkiem godów. W naturze najbardziej agresywny i najsilniejszy szczur ma tendencję do przeżywania. Zwykle gryzą i walczą, jeśli są osaczone lub czują się zagrożone. Technicznie rzecz biorąc, szczury wszelkiego rodzaju mogą to zrobić, jeśli są zagrożone, ale dzikie szczury są szczególnie podatne na agresywną reakcję.

Szczury udomowione są bardziej posłuszne, ponieważ ta cecha była wspierana przez rozmnażanie. Są też bardzo czyste . Mają też szerszą gamę opcji kolorystycznych niż szczury na wolności, ponieważ wczesne udomowienie szczurów zaczęło się od wyboru wyglądu.

Czy szczury są agresywne?

Każde zwierzę może być agresywne, gdy jest zagrożone. Oczywiście dzikie szczury są bardziej agresywne niż udomowione. Niezależnie od typu, ogólna agresja u szczurów związana jest z wysokim poziomem stresu .

Jak długo żyją szczury?

Przeciętnie szczury żyją około dwóch lat . Czas życia może być dłuższy (zwłaszcza w przypadku szczurów udomowionych), ale nawet wtedy trzyletni szczur jest bardzo starym szczurem . Dzikie szczury mają zwykle krótsze życie… średnio 1,8 roku.

Jak długo ludzie trzymali gryzonie jako zwierzęta domowe?

Myszy były obserwowane przez ludzi już w początkach cywilizacji. Jednak faktyczne trzymanie myszy jako zwierząt domowych zostało udokumentowane jeszcze w XVIII wieku . Myszy udomowiono w Chinach i Japonii, a Europejczycy sprowadzili te „ domowe myszy ” i zaczęli hodować je z lokalnymi myszami. „Domowe myszy” stały się tak popularne w epoce wiktoriańskiej, że Anglia miała w 1895 r. Narodowy Klub Myszy .

Trzymanie szczurów jako zwierząt domowych jest stosunkowo nowszym trendem. Zaczęło się w erze Wiktorii , mniej więcej w czasie, gdy szaleństwo na zwierzętach w Anglii osiągnęło swój szczyt.

Zadzwoń do nas już dziś i pozbądź się "dzikich szczurów"

Jeśli masz problem ze szczurami lub gryzoniami , zadzwoń do specjalistów z Ogólnopolskiego Centrum DDD . Szanse są takie, że jeśli zobaczysz jednego gryzonia, więcej się chowa. Im szybciej się z nami skontaktujesz, tym szybciej będziemy mogli pomóc Ci żyć w środowisku wolnym od szkodników

Logotyp Opryski 4 You

Wszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA

Polecamy: Verido.pl