Polityka prywatności
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem

Jak pozbyć się mrówek w Twoim domu?

Tagi: , |  Opublikowano: poniedziałek, 9 maja 2022, 13:24

Tam, gdzie widoczna jest jedna mrówka, prawdopodobnie w pobliżu są ich tysiące. Ta wiedza może nie przeszkadzać ci tak bardzo podczas piknikowania na świeżym powietrzu, ale jeśli w twoim domu pojawi się inwazja mrówek, będziesz chciał szybko rozwiązać problem.

Czy mrówki są szkodliwe dla ludzi?

Według National Wildlife Federation na całym świecie występuje ponad 12 000 gatunków mrówek. Zdecydowana większość tych mrówek jest nieszkodliwa dla ludzi.

Ale mrówki mogą przenosić bakterie, co czyni je potencjalnymi przekaźnikami chorób lub infekcji. Na przykład Mrówka faraona, która jest rodzajem mrówki Monomorium , może być przyczyną astmy oskrzelowej i alergii oddechowych.

20 naturalnych sposobów na wyeliminowanie i odstraszenie mrówek

Istnieje wiele sposobów na wyeliminowanie mrówek i ich kolonii w domu. Chociaż w niektórych przypadkach mogą być konieczne profesjonalne eksterminatory, niektóre naturalne rozwiązania mogą wyeliminować problem bez dodawania chemikaliów lub toksyn do środowiska.

Oto niektóre z najlepszych sposobów zabijania i odstraszania mrówek w naturalny sposób przy użyciu składników znalezionych w domu lub w lokalnym sklepie.

1. Ziemia okrzemkowa (dwutlenek krzemu)

Ziemia okrzemkowa to rodzaj krzemionki wytworzonej ze skamieniałych szczątków organizmów wodnych zwanych okrzemkami (rodzaj planktonu).

Ziemia okrzemkowa nie jest trucizną. Zabija mrówki i inne robaki, pochłaniając olejki w ich szkieletach, co je wysusza. Ale ponieważ jest to środek drażniący, unikaj wdychania ziemi okrzemkowej lub kontaktu jej ze skórą.

Ziemię okrzemkową spożywczą można kupić online. Aby użyć go do zabijania mrówek, postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu lub posyp proszkiem wszędzie tam, gdzie mrówki widzisz.

2. Środek do czyszczenia szkła i płynny detergent

Podczas spaceru mrówki zostawiają za sobą zapachowy ślad feromonów, który działa jak mapa. Ta metoda może usunąć zapach i powstrzymać mrówki przed ponownym wejściem do domu.

Oto jak to zrobić:

 1. Wymieszaj spray do czyszczenia szkła z płynnym detergentem (mydło do naczyń) w czystej butelce ze spryskiwaczem.
 2. Spryskaj miksturą miejsca, z których mrówki wydają się wchodzić lub gromadzą się.
 3. Po spryskaniu przetrzyj obszar pozostawiając lekki osad.
 4. Powtarzaj powyższe kroki tak często, jak to konieczne.

Uwaga: Jeśli nie masz dostępnego środka do czyszczenia szkła, użycie jakiegokolwiek rodzaju wody z mydłem (np. mydła do rąk, płynu do mycia naczyń) prawdopodobnie usunie zapach feromonów mrówek.

3. Mielona czarna lub czerwona papryka

Pieprz czarny lub czerwony ( cayenne ) jest naturalnym środkiem odstraszającym mrówki, ponieważ zapach wydaje się być drażniący dla owadów.

Aby skorzystać z tej metody, posyp pieprzem wokół listew przypodłogowych i za urządzeniami. Niepotwierdzone dowody sugerują, że jest to bezpieczny sposób na powstrzymanie mrówek.

4. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to naturalny środek odstraszający owady, który może skutecznie odstraszać mrówki i inne owady, takie jak komary.

Aby użyć olejku miętowego jako środka odstraszającego mrówki, wykonaj następujące czynności:

 1. Wymieszaj 10 do 20 kropli olejku miętowego z 2 szklankami wody w czystej plastikowej butelce z rozpylaczem.
 2. Spryskaj mieszankę wokół listew przypodłogowych i okien w domu.
 3. Pozostaw mieszaninę do wyschnięcia i powtórz w razie potrzeby.

Podobnie jak większość olejków eterycznych, trzymaj olejek miętowy w miejscu niedostępnym dla zwierząt domowych, zwłaszcza kotów, które mogą bardzo zachorować, jeśli zostaną wystawione.

Możesz znaleźć olejek eteryczny z mięty pieprzowej w lokalnej sieci spożywczej lub sklepie ze zdrową żywnością.

5. Olejek z drzewa herbacianego

Podobnie jak olejek z mięty pieprzowej, olejek z drzewa herbacianego może być skutecznym środkiem odstraszającym mrówki. Aby skorzystać z tej metody, wykonaj następujące czynności:

 • Wymieszaj od 5 do 10 kropli olejku z drzewa herbacianego z 2 szklankami wody w czystej plastikowej butelce z rozpylaczem.
 • Spryskaj mieszankę w całym domu, w którym zwykle widzisz mrówki. Alternatywnie możesz nasycić waciki mieszanką i umieścić je w domu.

Uwaga: jeśli zapach jest zbyt mocny, spróbuj zrobić mieszankę olejku z drzewa herbacianego, olejku z mięty pieprzowej i wody.

Podobnie jak większość olejków eterycznych , trzymaj olejek z drzewa herbacianego poza zasięgiem zwierząt domowych.

Olejek z drzewa herbacianego można kupić w lokalnym sklepie spożywczym, sklepie ze zdrową żywnością lub w Internecie.

6. Cytrynowy olejek eukaliptusowy

Olejek pozyskiwany z cytrynowego drzewa eukaliptusowego to kolejny naturalny środek odstraszający owady. Zawiera cytronellę, używaną w świecach do odstraszania komarów i innych latających owadów. Niepotwierdzone dowody wskazują, że może on również skutecznie odstraszać mrówki.

Aby użyć, wykonaj następujące czynności:

 1. Nasącz waciki nierozcieńczonym olejkiem eterycznym z eukaliptusa cytrynowego.
 2. Umieść waciki w miejscach, w których zwykle widzisz mrówki w domu.
 3. Wymień waciki co tydzień na świeżo nasycone waciki.

Uwaga: Nie spożywaj olejku eukaliptusowego z cytryny. Przechowuj go w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Prawdopodobnie możesz znaleźć cytrynowy olejek eukaliptusowy w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością. Jest również dostępnyw Internecie .

7. Olejek z eukaliptusa cytrynowego (OLE)

Pomimo podobnych nazw olejek z eukaliptusa cytrynowego (OLE) różni się od olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego. OLE pochodzi z drzewa eukaliptusowego, które pochodzi z Australii. Zawiera substancję chemiczną o nazwie p-mentano-3,8-diol (PMD), która jest skutecznym środkiem odstraszającym owady.

PMD jest klasyfikowany przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) jako biopestycyd i jest uważany za bezpieczny w użyciu.

OLE można znaleźć w lokalnym sklepie ze sprzętem i ogrodnictwie lub w Internecie.

8. Biały ocet

Ocet biały , dostępny we wszystkich sklepach spożywczych, to tani i skuteczny sposób na zabijanie i odstraszanie mrówek. Jest także naturalnym środkiem czyszczącym.

Spróbuj użyć mieszanki octu i wody 1 do 1 do czyszczenia twardych powierzchni, w tym podłóg i blatów, wszędzie tam, gdzie mogą podróżować mrówki. Jeśli widzisz mrówki, spryskaj je miksturą lub wytrzyj papierowym ręcznikiem.

Mrówki wyczuwają zapach octu po wyschnięciu, ale dla większości ludzi zapach ten nie utrzymuje się długo.

9. Wrząca woda

Jeśli w pobliżu domu zauważysz dziury po mrówkach, zalej je wrzątkiem. Ta metoda skutecznie i natychmiast zabije wiele mrówek w środku. Mrowiska mogą wydawać się małe, ale kolonie mrówek pod nimi są ogromne.

Wrząca woda nie wystarczy do zabicia całej kolonii. Z tego powodu pamiętaj o leczeniu każdej dziury na mrówki, którą widzisz w pobliżu domu.

10. Skrobia kukurydziana

Skrobia kukurydziana dostępna w sklepach spożywczych może być skutecznym sposobem na uduszenie wielu mrówek jednocześnie.

Istnieją dwa różne sposoby wykorzystania skrobi kukurydzianej do zabijania mrówek:

 1. Pierwsza metoda to obficie polać całą grupę mrówek mąką kukurydzianą i dodać wodę na wierzch. Rezultatem będzie wiele martwych mrówek zamkniętych w skrobi kukurydzianej, które można następnie wyczyścić.
 2. Druga metoda polega na przykryciu mrówek skrobią kukurydzianą, a następnie odkurzeniu ich, uważając, aby natychmiast wyrzucić zamknięty worek próżniowy na zewnątrz.

11. Olejek eteryczny z liści cynamonu

Jedno z badań z 2005 r . wykazało, że związki zawarte w olejku eterycznym z liści cynamonu, w tym aldehyd trans-cynamonowy, mogą być skuteczne w zabijaniu i odstraszaniu mrówek, w tym gryzących mrówki czerwone.

 1. Nasącz waciki nierozcieńczonym olejkiem eterycznym z liści cynamonu.
 2. Umieść waciki w miejscach, w których zwykle widzisz mrówki w domu.
 3. Wymień waciki co tydzień na świeżo nasycone waciki.

Sklepy ze zdrową żywnością często oferują olejek eteryczny z liści cynamonu. Możesz go również znaleźć w Internecie.

12. Olejek z Neem

Olejek Neem to naturalnie występujący środek owadobójczy pozyskiwany z drzewa neem, pochodzącego z Indii.

Ogrodnicy zalecają stosowanie oleju neem wokół roślin, zwłaszcza tam, gdzie widać mszyce lub mrówki. Mrówki hodują mszyce (małe owady wysysające soki), więc zatrucie mszyc olejkiem z miodli indyjskiej może zająć się obydwoma rodzajami szkodników.

Stwierdzono, że rozcieńczony neem i produkty zawierające ekstrakt neem nie działają prawie tak dobrze, jak olej o pełnej mocy neem.

Olejek neem można znaleźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością lub w Internecie.

13. Fusy z kawy

Stwierdzono, że zaparzone fusy z kawy odwracają uwagę mrówek. Spróbuj posypać świeżo zaparzoną kawą fusy na jednorazowych powierzchniach (takich jak karty indeksowe) i pozostawić je w miejscach, w których gromadzą się mrówki, takich jak miski dla zwierząt.

Możesz także postawić ziemię na parapetach. Fusy mogą stracić swoją moc, gdy są suche, więc pamiętaj, aby często je zmieniać.

14. Kwas borowy

Jak wynika ze starszych badań na zwierzętach z 2003 roku, kwas borowy jest rodzajem trucizny, która może zabić niektóre rodzaje mrówek robotnic i ich królową w ciągu 3 tygodni od narażenia . Czyni to poprzez erozję zewnętrznych skorup i żołądków mrówek.

Kluczowe jest trzymanie kwasu borowego z dala od zwierząt domowych i dzieci, ponieważ może być niebezpieczny.

Aby użyć kwasu borowego, wykonaj poniższe czynności:

 1. Załóż rękawice ochronne.
 2. Przygotuj roztwór z 1/2 łyżeczki kwasu borowego, 8 łyżeczek cukru i 1 szklanki ciepłej wody.
 3. Mieszaj, aż cukier i kwas borowy się rozpuszczą.
 4. Nasącz waciki i umieść je w domu w miejscach, w których zwykle widzisz mrówki.
 5. Po użyciu dokładnie umyć pojemniki lub wyrzucić.

Uwaga: możesz również użyć kwasu borowego jako składnika pułapek na mrówki zrób to sam (zrób to sam). Wymieszaj proszek z czymś słodkim, co przyciągnie mrówki, takim jak syrop klonowy lub syrop kukurydziany. Rozłóż na płaskiej, jednorazowej powierzchni, takiej jak karton, i umieść w miejscach, w których widzisz mrówki.

Znajdź kwas borowy w lokalnym sklepie ze sprzętem i sprzętem ogrodniczym lub w Internecie.

15. Boraks (tetraboran sodu)

Boraks i kwas borowy nie są tym samym związkiem chemicznym, pomimo ich podobnie brzmiącej nazwy. Oba mogą być równie skuteczne w zabijaniu mrówek w domu.

Konieczne jest trzymanie boraksu z dala od zwierząt domowych i dzieci, ponieważ może być szkodliwy.

Aby użyć boraksu, wykonaj następujące kroki:

 1. Załóż rękawice ochronne.
 2. Przygotuj roztwór z 1/2 łyżeczki boraksu, 8 łyżeczek cukru i 1 szklanki ciepłej wody.
 3. Mieszaj, aż cukier i boraks się rozpuszczą.
 4. Nasącz waciki i umieść je w domu w miejscach, w których często widzisz mrówki.
 5. Po użyciu dokładnie umyć pojemniki lub wyrzucić.

Znajdź boraks w lokalnym sklepie ze sprzętem i sprzętem ogrodniczym lubw Internecie .

16. Cytryny

Możesz spryskać lub wytrzeć sok z cytryny, aby odwrócić uwagę mrówek, usuwając ślady feromonów i maskując zapach jedzenia.

Ponadto umieszczanie skórek cytryny w szafce może również zniechęcić mrówki do zamieszkiwania w kuchni.

17. Sprawdź swoje rośliny doniczkowe

Sprawdź swoje rośliny doniczkowe pod kątem rojów mrówek, które mogą wskazywać na gniazda pod ziemią. Wyrzuć wszystkie rośliny, które wydają się być porażone.

Aby powstrzymać mrówki przed domami w twoich roślinach, otocz glebę skórkami cytrusów z cytryn lub pomarańczy.

18. Trzymaj na zewnątrz na zewnątrz

Utrzymuj swoje podwórko w czystości. Odetnij wszelkie pnącza lub rośliny, które dotykają lub opierają się o zewnętrzne ściany domu i okna, które mogą ułatwić mrówkom wejście do domu.

19. Odetnij źródła pożywienia

Mrówki są przyciągane do słodkich i bogatych w skrobię pokarmów, takich jak cukier, miód i mąka kukurydziana. Dlatego jednym z najlepszych sposobów odstraszania mrówek jest upewnienie się, że żadne źródła pożywienia nie są dla nich łatwo dostępne.

Przechowuj żywność szczelnie zamkniętą w pojemnikach lub plastikowych torebkach. Umyj wszystkie talerze i przybory kuchenne natychmiast po jedzeniu.

Codziennie sprzątaj okruchy z domu za pomocą miotły lub odkurzacza. Miejsca, w których mogą gromadzić się okruchy, to:

 • pod i wokół urządzeń stojących w Twojej kuchni
 • w poduszkach na kanapie
 • w kubłach na śmieci
 • obszary domu, w których Twoja rodzina je lub przygotowuje jedzenie

Karma dla zwierząt może również przyciągać mrówki. Wyjmij miski dla zwierząt, gdy tylko Twój zwierzak skończy jeść. Natychmiast wyczyść miski, aby wyeliminować zapach jedzenia.

20. Wyeliminuj wejścia mrówek

Ustalenie, w jaki sposób mrówki wchodzą do twojego domu, może pomóc w wyeliminowaniu plagi mrówek i zapobieganiu jej w przyszłości.

Sprawdź swój dom pod kątem pęknięć w ścianach i dziur w pobliżu desek podłogowych i kaloryferów. Możesz uszczelnić pęknięcia lub potraktować je środkiem odstraszającym mrówki. Sprawdź także, czy nie ma rozdarć w ekranach okien, które wymagają naprawy.

Jak powstrzymać mrówki kuchenne

Kuchnia, oferująca bliskość dużej ilości pożywienia, jest często miejscem, które najczęściej przyciąga mrówki i inne szkodniki. Aby zniechęcić mrówki do przebywania w kuchni:

 • Codziennie czyścić powierzchnie kuchenne i podłogi.
 • Umyj naczynia natychmiast po ich użyciu.
 • Wypłucz miski z karmą po zjedzeniu przez psa lub kota.
 • Użyj naturalnych repelentów (patrz przykłady powyżej), aby odstraszyć mrówki i usunąć zapach feromonów.
 • Przechowuj żywność prawidłowo w zamkniętych pojemnikach lub zamykanych torebkach.

Jeśli nic nie działa

Jeśli naturalne opcje nie wystarczą, możesz użyć pestycydów i komercyjnie przygotowanych produktów do wytępienia mrówek.

Pułapki na przynęty

Pułapki na przynęty zawierające pestycydy w zamkniętej formie mogą być lepsze dla niektórych osób niż spraye. Pułapki na przynęty działają poprzez przyciąganie do siebie mrówek. Mrówki zjadają przynętę i przynoszą jej część z powrotem do swoich gniazd, zabijając inne mrówki.

Niektóre pułapki na przynęty zawierają kwas borowy lub boraks. Inne zawierają hydramethylnon , niebezpieczny związek chemiczny dla dzieci, zwierząt domowych i rosnącej żywności, takiej jak pomidory.

Pułapki na mrówki można znaleźć w wielu sklepach z artykułami żelaznymi i ogrodniczymi oraz w Internecie. Jeśli unikasz toksyn, przed zakupem warto sprawdzić składniki.

Repelenty komercyjne

Istnieją również nietoksyczne komercyjne środki odstraszające owady, które mogą pomóc w zwalczaniu mrówek.

Raid to spray chemiczny, który może być bardzo skuteczny na mrówki. Jest długotrwały i zawiera imiprotrynę i cypermetrynę, dwa związki chemiczne, których nie należy wdychać ani spożywać.

Firmy DDD

Jeśli wszystko inne zawiedzie, może pomóc wynajęcie naszego technika DDD. Skorzystaj z naszych sprawdzonych metod już dziś!

Logotyp Opryski 4 You

Wszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA

Polecamy: Verido.pl