Wszyscy słyszeliśmy o pchłach , niektórzy z nas mieli nawet pecha, że faktycznie „spotkali się z nimi osobiście” i nigdy nie jest to zabawne. Te małe owady wysysające krew mogą być prawdziwym utrapieniem zarówno dla Ciebie, jak i Twoich pupili.
Więc wyszedłeś na spacer ze swoim psem, a teraz, gdy wróciłeś do domu, twój pies wydaje się dziwnie zachowywać, drapiąc się i gryząc. Zastanawiasz się, czy mój pies został zaatakowany przez pchły? Skąd je wzięło? Jak mogę się pozbyć tych nieznośnych owadów? Omówimy to wszystko, a nawet więcej, więc czytaj dalej!
Zanim przejdziemy do tego, jak stwierdzić, czy Twój pies ma pchły i co z tym zrobić, ważne jest, aby przede wszystkim wiedzieć, skąd psy biorą pchły.
Twój pies może łatwo złapać pchły, przebywając w pobliżu innych zwierząt zarażonych pchłami, zarówno domowych, jak i dzikich.
Twój zwierzak może również zostać zapchlony, przechodząc przez zaatakowane środowisko podczas biegania na zewnątrz. Można to wytłumaczyć sposobem poruszania się pcheł – ich silne tylne nogi dają im niesamowite zdolności skokowe, które pozwalają bez wysiłku przeskakiwać z jednego żywiciela na drugiego.
Skąd więc naprawdę możesz być pewien, czy Twój pies został zarażony tym paskudnym małym szkodnikiem? Istnieje kilka charakterystycznych znaków, na które należy zawsze zwracać uwagę:
Pierwsze oznaki mogą być spowodowane przez pchły, ale mogą też być wynikiem zupełnie innego problemu.
Ostatni znak, znalezienie pcheł i ich odchodów na twoim psie, to najpewniejszy sposób, aby dowiedzieć się, czy twój futrzany przyjaciel naprawdę jest zarażony. Możesz użyć grzebienia na pchły lub innego grzebienia z drobnymi zębami i szczotkować w kierunku tylnej części zwierzęcia i na mokrym ręczniku papierowym. Jeśli na papier spadną ciemne kawałki pcheł, które rozpuszczą się i zmienią kolor na czerwonawy, możesz być pewien, że Twój pies złapał pchły.
Aby móc dostrzec pchły, musisz najpierw wiedzieć, jak wyglądają, a także mieć wyobrażenie o ich cyklu życia. Są to małe owady, które przeżywają, wysysając krew swoich gospodarzy. Pchły mają długość około 3 milimetrów, zwykle są koloru czerwono-brązowego i mają wąskie ciała oraz dobrze rozwinięte tylne nogi, które pozwalają im przeskoczyć odległość prawie 200 razy większą od długości ich ciała, co przypomina zdolność człowieka do z łatwością przeskocz przez wieżę Eiffla!
Pchły rozmnażają się niezwykle szybko – 1 pchła może szybko stać się 100, jeśli nie zostanie kontrolowana! Składają maleńkie białe jajka, zbyt małe, by można je było zobaczyć gołym okiem. Po złożeniu jajka spadną z Twojego zwierzaka na podłogę Twojego domu – na dywany, meble, a nawet między deski podłogowe. Larwy wylęgają się z jaj , żywią się resztkami organicznymi, a następnie przepoczwarzają się. W odpowiednich warunkach dorosła pchła wyjdzie z kokonu. Po wykluciu wskoczy na przechodzące zwierzęta i cykl rozpocznie się od nowa.
Więc teraz potwierdziłeś swoje podejrzenia – twój pies złapał przypadek pcheł. Wiesz, że nie ma czasu do stracenia, bo te brzydkie małe owady będą szybko rosły. Istnieje kilka różnych sposobów leczenia psich pcheł, które możesz zrobić, aby na dobre pozbyć się tego irytującego szkodnika:
Jednym z pierwszych sposobów na pozbycie się pcheł jest kąpanie zwierzaka. Wystarczy użyć letniej wody i dodać trochę mydła, które pomoże usunąć pchły z sierści i skóry Twojego zwierzaka. Jeśli zastanawiasz się nad użyciem specjalistycznego szamponu przeciw pchłom lub czegoś podobnego, najpierw porozmawiaj ze swoim weterynarzem, ponieważ takie produkty zawierają chemikalia, które mogą podrażniać skórę Twojego zwierzaka.
Pchły psie są małe, szybkie i trudne do uchwycenia, więc dobrym sposobem na usunięcie ich z sierści zwierzaka jest użycie grzebienia z drobnymi zębami. Zanurzenie grzebienia w mieszaninie wody i płynu do naczyń pomoże złapać owady, ponieważ zapobiega ich odskakiwaniu. Grzebienie przeciw pcheł pomagają również usuwać pchły brud i jaja z Twojego zwierzaka. Wszelkie pchły złapane na grzebieniu należy wyrzucić do pojemnika wypełnionego gorącą wodą i płynem do mycia naczyń, który szybko je zabije.
Ocet nie zabija pcheł, ale zdecydowanie może je odstraszyć. Te małe skaczące owady nie lubią jego zapachu ani smaku, więc jeśli futro Twojego zwierzaka jest nim pokryte, mogą całkowicie uniknąć przebywania tam. Wystarczy rozcieńczyć ocet jabłkowy w wodzie i dodać go do butelki z rozpylaczem. Niektóre psy nienawidzą być spryskiwane, więc alternatywą jest zanurzenie pędzelka w mieszance i naniesienie jej w ten sposób na ich sierść.
Dostępne są różne rodzaje produktów do stosowania miejscowego – proszki, spraye, tabletki, zastrzyki, obroże i spot-on, z których ostatni jest nowszą, prostszą i bezpieczniejszą metodą. Polega na nałożeniu małej fiolki z płynem na kark psa, który zabija pchły, a nawet może powstrzymać rozwój jaj. Zapytaj swojego weterynarza, jaki rodzaj produktu będzie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.
Pchły, które nie są odpowiednio pielęgnowane, mogą być nawracającym szkodnikiem, ponieważ nawet jeśli zabijesz wszystkie dorosłe osobniki, nadal mogą istnieć jaja i poczwarki czekające na wyklucie w odpowiednim momencie. Więc jakie środki ostrożności należy podjąć, aby nie walczyć z tą skaczącą uciążliwością przez wieczność?
Regularne odkurzanie w domu to świetny pomysł, podobnie jak pranie w wysokiej temperaturze pościeli lub tkanin, w których przebywał Twój pies. Zapewnij swojej sofie również dobre odkurzanie, zwłaszcza we wszystkich pęknięciach i szczelinach. Nie zapomnij opróżnić worka do odkurzacza po każdym odkurzaniu! Musisz pamiętać, że gdziekolwiek twój pies był przez dłuższy czas, prawdopodobnie pojawią się pchły. I tak, to może nawet oznaczać twój samochód.
Najlepiej nie pozwalać psu wędrować po obszarach, w których wcześniej złapał pchły. Należy również unikać kontaktu ich z dzikimi zwierzętami, takimi jak borsuki, jeże, lisy, wiewiórki, szczury i tym podobne, które często są pełne pcheł. Większość tych zwierząt żyje w lasach i parkach i jest bardziej aktywna w nocy.
Regularnie sprawdzaj, czy Twój pies ma pchły i stosuj niezbędne środki zapobiegawcze, aby zmniejszyć ryzyko złapania pcheł przez psa, nawet podczas kontaktu ze zwierzętami zapchlonymi lub spaceru po obszarach zaatakowanych przez pchły.
Zarówno dzikie zwierzęta, jak i twój pies mogą przynosić pchły na twoje podwórko, a twój wspaniały zielony teren może stać się wylęgarnią tych paskudnych małych owadów. Najlepiej skorzystać z pomocy przeszkolonych specjalistów od zwalczania szkodników , aby mieć całkowitą pewność, że Twój ogród zostanie oczyszczony z niepożądanych gości.
Pchły mogą wydawać się irytującym, ale dość nieszkodliwym szkodnikiem. W końcu są tak malutkie, jaką szkodę mogą wyrządzić mojemu psu? Czy pchły mogą wywołać chorobę u psa? Cóż, z pewnością mogą sprawić, że twój psiak poczuje się źle, ponieważ pojedyncza pchła może go ugryźć setki razy dziennie. W krótkim czasie nawet niewielka inwazja pcheł może spowodować kilka różnych problemów zdrowotnych u Twojego psa:
Niektóre psy są silnie uczulone na ślinę pcheł i mogą odczuwać ogromny dyskomfort nawet po jednym ugryzieniu pcheł. Typowe objawy FAD obejmują nadmierne drapanie, lizanie lub gryzienie wokół ogona, pachwiny lub tyłu. W rezultacie na szyi lub grzbiecie psa mogą pojawić się strupy, guzy i gołe plamy.
Podobnie jak ludzie, psy potrzebują pewnej liczby czerwonych krwinek w swoim ciele, aby zachować zdrowie i energię. Zbyt wiele pcheł żywiących się psem może spowodować anemię z powodu utraty krwi. Każdy pies może rozwinąć anemię po ukąszeniu pcheł, ale niektóre są bardziej podatne – mniejsze psy, szczenięta, starsze i chore psy. Ciężkie przypadki anemii mogą być nawet śmiertelne. Jeśli Twój pies wykazuje objawy letargu, osłabienia lub bladych dziąseł, musisz natychmiast zabrać go do weterynarza.
Pchły mogą przenosić tego pasożyta na twojego psa, jeśli zjedzą pchły zawierające jaja tasiemca. Wewnątrz przewodu pokarmowego psa jajo tasiemca dojrzewa do dorosłego tasiemca, który może urosnąć do kilku stóp długości. Tasiemiec zaczepia się o wyściółkę jelita cienkiego psa i wchłania składniki odżywcze, gdy przechodzą przez przewód pokarmowy. Może to powodować niedobory żywieniowe, utratę wagi i osłabienie psa.
Wszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA
Polecamy: Verido.pl