Polityka prywatności
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem
Obrzeżek gołębi

Kleszcze nie tylko w lesie. Uważaj na obrzeżka gołębiego

Tagi:  |  Opublikowano: czwartek, 13 października 2022, 12:00

Zazwyczaj kleszcze kojarzą nam się tylko z łąkami czy lasami. Słyszymy, aby dokładnie sprawdzać ciało swoje i naszych czworonożnych pupili po powrocie ze spaceru z miejsc mocno zalesionych i pokrytych gęstą roślinnością. Niestety, to nie jedyne zagrożone miejsca. Obrzeżek gołębi może osiąść na naszym balkonie, a w istocie może być dla nas bardzo niebezpieczny.

Jesli chodzi o łąki i lasy to jasne, zwiększamy tam prawdopodobieństwo spotkania kleszcza pospolitego. Nie można jednak zapominać o kleszczach norowych i tych, które żyją na konkretnych zwierzętach np. kleszcze jeżowe. Jesze innym typem są kleszcze atakujące ptaki, a wśród nich obrzeżek gołębi.

Obrzeżek jest nieco inny niż kleszcz pospolity. Zaliczamy go do tzw. kleszczy miękkich. Jest zwykle szarobrunatny lub cielisty, trudno go dostrzec. Jak sama nazwa wskazuje, upodobał sobie gołębie, na których żeruje. Można go spotkać rozwijającego się w gniazdach gołębi (choć czasem żeruje też na innych ptakach). Znajdziem y go także na poddaszach czy strychach, a nawet naszych balkonach, o ile znajdą odpowiednie warunki do rozwoju.

Obrzeżek gołębi atakuje w nocy, a dla alergików jego ukłucie może skończyć się nawet śmiercią! To typ kleszcza, który długo żyje (nawet do 10 lat), a bez pokarmu może wytrzymać nawet 5 lat! Obrzeżki aktywne są do końca lata. Jaja składane są w czerwcu i lipcu — często do tego celu samice wybierają tę samą kryjówkę, przez co tworzą się duże skupiska jaj. Larwy pojawiają się pod koniec lata. Larwy pobierają pokarm zwykle tylko raz, żerując przez ok. sześć dni. Nimfy i dorosłe obrzeżki piją krew zwykle raz — dwa razy w ciągu roku, "żerując najczęściej zaledwie kilkanaście minut".

>Czy obrzeżki mogą być groźne dla ludzi?

Jeśli obrzeżki żerują na ptakach, to dlaczego mamy się ich obawiać? Jak dowodzą naukowcy, obrzeżki mogą zaatakować człowieka w momencie, kiedy stracą dostęp do żywicieli. Na przykład, w przypadku remontu budynków, ptaki przenoszą się w inne miejsca, natomiast kleszcze zostają i będą szukać pożywienia.

Dla własnego bezpieczeństwa, należy w przypadku budowania gniazda przez gołębie na naszym balkonie całkowicie je usunąć. Jeśli nie zrobimy nic - ptaki wychowają młode i odlecą pozostawiając nas z groźnymi kleszczami.

Jakie choroby przenosi obrzeżek gołębi?

Obrzeżki, podobnie jak inne kleszcze, mogą być wektorami groźnych chorób – m.in. boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu. To jednak nie wszystko. Po ukłuciu obrzeżka może pojawić się miejscowa reakcja, w postaci swędzącego pęcherzyka, zaczerwienienia i obrzęku. Może jej towarzyszyć widoczny obrzęk sąsiadujących węzłów chłonnych. Oprócz tego składniki śliny obrzeżków mogą powodować objawy ogólnoustrojowe, w tym m.in. złe samopoczucie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, duszności.

Jak się jednak okazuje, ten szkodnik może być dla nas śmiertelnie niebezpieczny. Zjadliwa ślina tych kleszczy może spowodować, że ukłucie zakończy się zgonem! Udowodniono, że pierwsze i drugie ukłucie będzie dawką uczulającą, natomiast następne może zakończyć się dla alergika wstrząsem anafilaktycznym z jego wszystkimi konsekwencjami.

Sposobem na pozbycie się tego typu szkodników ze swojego otoczenia jest oczywiście zabieg metodą opryskową/zamgławiania, który możesz wykonać w naszej firmie.

Jeśli masz podejrzenie co do występowania kleszczy w Twoim otoczeniu, zamów nasz zabieg już dziś.

Logotyp Opryski 4 YouWszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA

Polecamy: Verido.pl