Polityka prywatności
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem

Kolejna osoba zmarła zakażona tajemniczym wirusem, który jest przenoszony przez kleszcze

Tagi: , |  Opublikowano: poniedziałek, 9 stycznia 2023, 11:17

W Stanach Zjednoczonych pojawiają się niepokojące informacje o wzroście liczby przypadków zakażenia rzadkim, groźnym wirusem Powassan, który jest przenoszony przez kleszcze. Jedna z osób zakażonych tą chorobą zmarła ostatnio w szpitalu.

W ostatnią środę amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji poinformowały, że mieszkaniec hrabstwa Waldo w południowo-środkowej części Maine zmarł po zakażeniu wirusem Powassan, który jest przenoszony przez kleszcze. Brak jest szczepionek ochronnych przed zakażeniem i leków do leczenia tej choroby. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, należy unikać miejsc, w których mogą przebywać kleszcze. Eksperci ostrzegają przed zagrożeniem ze strony wirusa Powassan i zalecają podjęcie środków zapobiegawczych przed ukąszeniami kleszczy. Dyrektor Maine CDC, Nirav D. Shah, apeluje do mieszkańców i gości tego stanu o zachowanie ostrożności.

Wzrasta liczba zakażonych wirusem Powassan

Liczba zakażeń wirusem Powassan, przenoszonym przez kleszcze, w Stanach Zjednoczonych wzrosła w ostatnich latach. Najwięcej przypadków zakażenia występuje od późnej wiosny do połowy jesieni, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne. Rocznie w USA odnotowuje się około 25 przypadków zakażenia tym rzadkim wirusem, choć przed 2015 rokiem było ich znacznie mniej.

Wirus Powassan może powodować poważne dolegliwości, takie jak utrata koordynacji, drgawki, trudności w mówieniu, splątanie, a także zapalenie mózgu lub opon mózgowych. Szacuje się, że jeden na dziesięć przypadków neuroinwazyjnych kończy się śmiercią, a połowa chorych z ciężką chorobą ma długotrwałe zdrowotne problemy, takie jak nawracające bóle głowy, utrata masy i siły mięśni oraz problemy z pamięcią. Wiele osób zarażonych wirusem Powassan nie ma objawów, ale u niektórych pojawiają się one od tygodnia do miesiąca od ukąszenia kleszcza i obejmują gorączkę, osłabienie, wymioty, bóle głowy.

Obecnie nie ma szczepionek ani leków do leczenia tej choroby, a jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka zakażenia jest unikanie miejsc, w których mogą przebywać kleszcze.

Logotyp Opryski 4 You

Wszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA

Polecamy: Verido.pl