Polityka prywatności
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem
Jak opryskiwać by nie szkodzić pszczołom?

Jak wykonywać opryski, by nie zaszkodzić pszczołom?

Tagi:  |  Opublikowano: czwartek, 20 kwietnia 2023, 09:34

Jako firma zajmująca się opryskami na kleszcze i komary, dbamy nie tylko o naszych klientów, ale również o inne pożyteczne gatunki, takie jak pszczoły. Dlatego też, chcielibyśmy podzielić się z Wami informacjami, jak wykonywać opryski, aby nie szkodzić pszczołom.

Każdy z nas pragnie, aby jego ogród był piękny i wolny od szkodników. Używanie środków na owady jest dobrym rozwiązaniem dla poprawy stanu naszych ogrodów, jednak należy pamiętać, że może ono zaszkodzić nam, zwierzętom i owadom zapylającym. Niewłaściwie wykonane opryski mogą stanowić duże ryzyko dla pszczoł i innych owadów zapylających, które zasiedlają nasze ogrody. Dlatego tak ważne jest, aby stosować insektycydy zgodnie z zaleceniami producenta i zwracać szczególną uwagę na etykietę, by uniknąć przypadkowego zatruwania pszczół.

Na rynku dostępnych jest wiele środków owadobójczych, które zabijają owady lub ograniczają ich rozmnażanie. Niektóre środki chemiczne pozostają na powierzchni rośliny, a inne wnikają do jej wnętrza i są transportowane z sokami do wszystkich części rośliny. Dlatego tak ważne jest dokładne przeczytanie etykiety, aby wiedzieć, jak dany środek działa i jak go poprawnie i bezpiecznie stosować.

Pestycydy zawarte w środkach owadobójczych są śmiertelnym wrogiem dla pszczół i innych owadów. Dlatego należy o tym pamiętać i planować zabiegi z uwzględnieniem bezpieczeństwa pszczół. Opryskiwanie należy wykonywać wieczorem, gdy słońce już zajdzie, gdyż wtedy mamy pewność, że w naszym ogrodzie nie pojawią się owady. Oprysków nie można wykonywać podczas tzw. oblotu pszczół, czyli od świtu do zmierzchu, czyli mniej więcej od godziny 6 do 18, lecz także warto zwrócić uwagę, że godziny poranne mogą być nieodpowiednie do oprysków, gdyż pszczoły mogą się pojawić w ogrodzie nawet przed 6 rano.

Okres prewencji to czas po zastosowaniu środka, w którym człowiek i zwierzęta nie powinni mieć żadnego kontaktu ani przebywać w pobliżu miejsc, w których zastosowano środek owadobójczy.

Okres prewencji jest ustalany dla każdego środka osobno, podczas jego rejestracji przez producenta. Zanim dany środek trafi na rynek, musi przejść szereg badań i testów, aby zostać zatwierdzonym. Okres prewencji może obejmować godzinę lub kilka godzin, a nawet dzień lub dłużej.

Ten czas, który należy odczekać, jest szczególnie ważny. Jeśli pszczoła ma kontakt z zatrutym nektarem, to może go przenieść do gniazda, gdzie zatruciu mogą ulec całe rodziny pszczół. Ponadto jeśli pszczoły zostaną pokryte obcym dla nich zapachem, spowoduje to, że nie są one wpuszczane do ula i giną.

Jak chronić pszczoły?

Odpowiedni sposób przeprowadzenia chemicznego oprysku minimalizuje ryzyko zatrucia pszczół. A zapewnienie bezpieczeństwa owadom gwarantuje uzyskanie dobrego plonu. Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących ogrodników jest dobór nieprawidłowych środków i nieprzestrzeganie zasad opisanych na etykiecie (np. zła dawka, stosowanie nieodpowiednich lub niedozwolonych środków w danej uprawie). Zwracaj uwagę, co jest napisane na etykiecie, mogą to być ostrzeżenia typu Niebezpieczne dla pszczół; Nie stosować środka na rośliny pokryte spadzią; Stosować wieczorem po zakończeniu oblotu roślin przez pszczoły i inne gatunki zapylające.

Pamiętaj, że ochrona pszczół i innych zapylaczy podczas stosowania środków chemicznych jest wymogiem prawnym. Rolnikom, którzy nie stosują się do przepisów grozi kara pieniężna w wysokości nawet 5 tysięcy złotych oraz możliwość utraty dotacji unijnych. Nawet jeśli nie masz kilku hektarów ziemi, to przepisy dotyczą także przydomowych ogródków. Oprysków nie stosuje się na roślinach w czasie kwitnienia oraz gdy w uprawie znajdują się kwitnące chwasty. Ponadto powinno się stosować do opryskiwania wyłącznie środki, które zostały dopuszczone do obrotu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Logotyp Opryski 4 You


Wszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA

Polecamy: Verido.pl