Polityka prywatności
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem

Kątnik: Wielbiciel ciemności, strażnik domów

Tagi:  |  Opublikowano: wtorek, 27 czerwca 2023, 08:48

Zaraz po zmroku, nasze domy zaczynają tętnić nowym życiem. Z najciemniejszych zakątków wylania się istota, która, mimo wywoływania silnych emocji, jest często nierozumiana - nasz włochaty przyjaciel, kątnik. Często kończy pod kapciem, niewinnie skazany na śmierć. Czy zdajemy sobie sprawę, że kątnik jest naszym sprzymierzeńcem?

Pająki: Nieocenieni drapieżnicy

Badania przeprowadzone w 2017 r. przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei i Uniwersytetu w Lund dowiodły, że pająki konsumują rocznie nawet 800 milionów ton pokarmu. Czy możemy to sobie wyobrazić? To dwukrotnie więcej niż roczna konsumpcja mięsa i ryb przez wszystkich ludzi na Ziemi! Pająki to stuprocentowi mięsożercy, co jest rzadkością w świecie zwierząt.

Pająki wkraczają do naszych domów

Większość pająków, bo aż 90%, żywi się owadami. Tylko nieliczne większe gatunki polują na żaby, małe jaszczurki, węże czy ptaki. Pająki są więc wybitnie wyspecjalizowanymi organizmami, a ich specjalizacja nadal postępuje.

Kątnik domowy: Mistrz adaptacji

Kątnik domowy to doskonały przykład tej specjalizacji. Ten pająk należy do dużej rodziny lejkowcowatych, które tworzą sieci łowne z komorą mieszkalną na dnie. Drapieżnik czatuje tam, odbierając wibracje wywołane przez potencjalną ofiarę. Gdy ludzie zaczęli budować swoje domy i osiedla, pająki, w tym kątniki, zaczęły zasiedlać te nowe tereny.

Kątniki i ich miłość do ciemności

Kątnik domowy i kątnik większy to przykłady zwierząt, które stały się synantropijne, czyli nauczyły się żyć w ludzkich domach. Są one teraz ich głównym siedliskiem. Lubią ciemne miejsca, kąty, zakamarki. Czatują za rurami, szafami, często w piwnicach i wyruszają na łowy, gdy gasimy światło.

Przybliżone życie wielkiego kątnika

Kątniki, mimo swych imponujących rozmiarów, również padają ofiarą. Zdawało się, że są królami swojego domowego królestwa, ale niestety, spotykają one śmiertelnego wroga w postaci nasosznika trzęś, pająka znanego z naszych domów. Ten subtelny przeciwnik nie tylko potrafi wygrać bitwę, ale również posiłkuje się pokonanym kątnikiem.

Żywienie kątników

Jeśli wielki kątnik uda się uniknąć nasosznika i człowieka, staje się królem domowej dżungli. Ale co tak naprawdę jada? Okazuje się, że większość jego diety stanowią drobne owady takie jak owocówki, meszki i komary.

Kątniki jako sprzymierzeńcy w walce z owadami

Kątniki są niezwykle skuteczne w usuwaniu tych drobnych owadów z naszych domów. Chętnie łapią karaluchy, prusaki, rybiki cukrowe, pluskwy, a także mszyce, które niszczą nasze rośliny doniczkowe.

Długie okresy bez jedzenia

Ciekawym aspektem życia kątników jest ich zdolność do przetrwania bez jedzenia przez długie okresy, nawet kilka miesięcy. W takich okresach wprowadzają drastyczne zmiany w swoim życiu, oszczędzają energię i często posuwają się do kanibalizmu.

Decyzja o opuszczeniu domu

Jeżeli warunki stają się zbyt trudne, kątniki decydują się na opuszczenie swojego dotychczasowego domu. Możemy natknąć się na nie w naszym mieszkaniu, ale jest to zazwyczaj kwestia głodu lub poszukiwania partnera.

Logotyp Opryski 4 You

Wszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA

Polecamy: Verido.pl