Trojszyki to szkodniki, które atakują produkty spożywcze. W ich przypadku chodzi o wszelkiego rodzaju produkty mączne. Jak wyglądają? Gdzie ich szukać? Jak pozbyć się ich z domu?
Trojszyki zaliczane są do rodziny chrząszczy, tak zwanych czarnychowatych. Kolor szkodników to czerwono-brązowy. Długość ich ciała waha się pomiędzy 3-4 mm. Na grzbiecie widoczne są pojedyncze wgłębienia. Samica potrafi znieść do 450 jaj w miejscach wcześniej uszkodzonych przez inne owady. Najczęściej spotykamy je w kaszy, mące, otrębach czy płatkach.
Jeśli chcemy znaleźć trojszyki w naszym domu, szukajmy ich przede wszystkim w ciepłych miejscach tam, gdzie przechowujemy żywność. z jednej strony, jego głównym zainteresowaniem są zepsute przetwory mączne, co jednak nie oznacza, że nie znajdziemy go w innych miejscach. Orzechy, czekolada, suszone owoce, przyprawy, nasiona czy ziarna zbóż - to również miejsca, gdzie możemy go zidentyfikować. W warunkach sprzyjających rozwojowi, larwa rozwija się przez 20-35 dni, co może dać 4-5 pokoleń w trakcie jednego roku. Trojszyki żyją około trzech lat, żywią się jajami i poczwarkami własnego gatunku, a także nieruchomymi stadiami rozwojowymi innych gatunków owadów.
Samice Trojszyków składają jaja bezpośrednio do pokarmu, więc niestety automatycznie go zanieczyszczają. Co ciekawe, wśród trojszyków żerują zarówno osoby dorosłe jak i larwy, przez co ubytki w pokarmie są znaczne, a dodatkowo są zanieczyszczane wydzielinami i martwymi osobnikami. Trojszyki w momencie poszukiwania pokarmu są w stanie uszkodzić wszelkie opakowania papierowe czy foliowe.
Poprzez zanieczyszczenie pokarmu zagrożone jest zdrowie człowieka i zwierząt. Niektóre białka są alergogenne. Pozostałości martwych owadów mogą także podrażniać skórę. Również wedle badań mogą mieć działanie kancerogenne i mutogenne.
Trojszyki to owady pochodzące z klimatu tropikalnego. Zniwelowanie ciepła pozwala więc na ich ograniczenie. Aby się go pozbyć należy użyć niskich temperatur. W temperaturze 7 stopni cejsjusza wszystkie osobniki giną w ciągu 25 dni. Przy 0 stopniach dorosłe chrząszcze padają już po kilku dniach. Co ważne, w przypadku temperatur poniżej 13 stopni, samice nie składają jaj, więc możemy ograniczyć lub całkowicie uniemożliwić dalsze rozmnażanie.
Niwelowanie i tępienie Trojszyków wspomaga częste wietrzenie kuchni, spiżarni i innych miejsc, gdzie przechowujemy żywność. Niestety te owady są dość sprytne i mogą chować się w przypodłogowych listwach. Aby skutecznie je zwalczać, musimy regularnie przeglądać zapasy żywności i utylizować te, które zostały zaatakowane przez szkodniki.
Pamiętajmy również, by już przy zakupie sprawdzić stan opakowania, aby nie przynieść owadów do domu samemu.
Wszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA
Polecamy: Verido.pl