Polityka prywatności
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem
Dezynfekcja w placówkach służby zdrowia

5 wskazówek dotyczących dezynfekcji w placówkach służby zdrowia

Tagi: , , , |  Opublikowano: piątek, 2 kwietnia 2021, 08:12

5 wskazówek dotyczących dezynfekcji w placówkach służby zdrowia

Dezynfekcja w placówkach służby zdrowiaŚwiat bezdotykowej dezynfekcji szybko się rozwija i dostępnych jest wiele nowych informacji. Nie wszyscy decydują się na używanie najnowszych narzędzi takich jak zamgławiacze czy opryskiwacze elektrostatyczne. W placówkach zdrowia jest to jednak bardzo ważnie. Nie ma jednego sprawdzonego i polecanego sposobu na odpowiednią dezynfekcję placówek ochrony zdrowia, jednak poniższe wskazówki powinny pomóc w pracy w takich warunkach.

Skorzystaj ze szkoleń

Nie każdy od razu rodzi się z umiejętnościami dotyczącymi obsługi poszczególnych narzędzi czy maszyn. Nie inaczej jest jesli chodzi o dezynfekcję, obsługę opryskiwaczy, zamgławiaczy czy ozonatorów. Aby Twoja praca w placówkach służby zdrowia była odpowiednia, a nie chcesz do tego celu zatrudniać zewnętrznych specjalistów, skorzystaj ze szkoleń, które w odpowiedni sposób przygotują Cię do pracy. Unikniesz dezinformacji i mylących podpowiedzi, które z pewnością spotkasz na Facebooku lub forach dyskusyjnych. Certyfikowane szkolenia firmy Ogólnopolskie Centrum DDD to  gwarancja uzyskania profesjonalnej i ekskluzywnej wiedzy oraz pełnoprawnego certyfikatu.

Tylko sprawdzone środki

Przekonaj się, że środek, którego użyjesz nadaje się do pracy w Twoim urządzeniu, a przede wszystkim będzie bezpieczny dla Ciebie i otoczenia. Producent sprzętu - opryskiwacza czy zamgławiacza, powinien dostarczyć listę bezpiecznych chemikaliów przetestowanych przez uprawnione do tego instytucje. To zapewni bezpieczeństwo pacjentów i innych osób znajdujących się w danej placówce. 

Dostosuj środek chemiczny do specyfiki dezynfekowanego obszaru

Na rynku znajdziemy przeróżne środki chemiczne. Ważne, aby dostosować go do obszaru, który będzie przez nas dezynfekowany. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że dezynfekcja tylko jednym środkiem może okazać się nieskuteczna. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że będzie konieczne zastosowanie co najmniej dwóch środków. Jeden środek może służyć akurat do pozbycia się konkretnego wirusa czy bakterii, który pojawił się w jednym ze skrzydeł szpitala, następnie należy jeszcze raz zdezynfekować powierzchnię ogólnym środkiem dezynfekującym.

Dezynfekuj zgodnie z protokołem

Jasny i łatwy do zrozumienia protokół pomoże zapobiec potencjalnym problemom. Oto kilka sugestii dotyczących nastawienia operatorów opryskiwaczy lub zamgławiaczy na sukces w opracowywaniu protokołu:

  • Zawsze zalecamy zebranie zapasów z wyprzedzeniem, wykonanie higieny rąk i założenie odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej (PPE) przed zabiegiem.
  • Poproś operatorów o usunięcie całej bielizny, produktów papierniczych i śmieci z obszaru natryskiwania. Zalecam umieszczenie znaku na zewnątrz, aby wskazać, że trwa czyszczenie. Warto zauważyć, że większość produktów nie zaleca używania opryskiwacza elektrostatycznego, gdy w pobliżu znajdują się osoby postronne. Czas ponownego wprowadzenia zależy od używanego środka dezynfekującego i mogą mieć na niego wpływ inne czynniki, takie jak szybkość wymiany powietrza, temperatura i wilgotność.

Jedna strategia oprysku/zamgławiania

  • Pamiętaj, aby wyraźnie spryskać docelowe powierzchnie i unikać tylko rozpylania w powietrze.
  • Trzymaj się jednej ścieżki natryskiwania: zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
  • Do rozpylania użyj podejścia strefowego , zaczynając od dalszej strony obszaru i kierując się w stronę drzwi.
  • Spryskać powolnym ruchem z boku na bok, od wysokich do niskich powierzchni.
  • Podczas natryskiwania zachowaj odpowiednią odległość od powierzchni. Wymagana odległość może się różnić w zależności od opryskiwacza. Twoim celem jest, aby nawierzchnia była mokra, ale nie nasycona. WSKAZÓWKA: Jeśli zauważysz kapanie lub zbieranie się cieczy, oznacza to, że rozpylono za dużo środka!
  • Staraj się zachować spójne podejście do natryskiwania z wyjątkiem wrażliwej elektroniki i powierzchni szklanych lub lustrzanych. Powierzchnie te mogą wymagać wytarcia po upływie określonego czasu kontaktu, aby usunąć pozostałości i zachować dotychczasowy wygląd powierzchni.
Logotyp Opryski 4 You

Wszystkie prawa zastrzeżone – Opryski4You.pl
Używanie i kopiowanie treści i zdjęć bez zgody właściciela jest ZABRONIONE i grozi skutkami prawnymi.
Opieka i pozycjonowanie: IT AGENCJA | STRONY WWW WARSZAWA

Polecamy: Verido.pl